placekpala

placekpala

Czołem! Dzięki, że wpadasz na naszego bloga. Śmiało włącz się do
dyskusji i zasubskrybuj kanał RSS aby być na bieżąco. Na razie!

Placuszek









Chrabąszcz kasztanowy.

Chrabąszcz kasztanowy.

Szablon ten nie pobrano ze strony flankerds.com

Lorem ipsum

chrząszcz z rodziny żukowatych, bardzo podobny do chrabąszcza majowego.

Pojawia się w maju lub w końcu kwietnia i przystępuje do żeru uzupełniającego, żywi się liśćmi różnych drzew liściastych. Samica zakopuje się w glebie do 20 cm i składa jaja partiami (ok. 3) i wraca do żeru regeneracyjnego. Rozwój embrionalny trwa 6-8 tygodni, wylęga się pędrak, w pierwszym roku odżywia się szczątkami próchnicznymi a na okres zimy schodzi do gleby nawet na głębokość 1 metra. W okresie wiosennym pędrak wędruje w kierunku ziemi, żeruje na systemach korzeniowych traw a później krzewów i drzew, w lipcu przechodzi wylinkę. Jesienią schodzi głębiej. W roku IV-V przechodzi przepoczwarczenie w postać doskonałą (imago).

Wygląd
20-25 mm (mniejszy od chrabąszcza majowego), ciało owalne, nieco wydłużone, brązowo-czarne, pygidium (ostatni segment odwłoka) zakończone guziczkowato.

Występowanie
Europa, Azja. W Azji dociera przez północny Kazachstan i południową Rosję do północnej Mongolii i Mandżurii[1][2]..

Samice składają jaja w ziemi, na głębokości do kilkudziesięciu cm; po ok. 4-6 tygodniach z jaj wylęgają się larwy pędraki, których rozwój przebiega pod ziemią przez okres 3-5 lat (zależnie od szerokości geograficznej). Żywią się one korzeniami i podziemnymi pędami roślin, zarówno drzewiastych, jak i zielnych, wyrządzając niekiedy znaczne szkody w uprawach i drzewostanach. Owady dorosłe objadają młode pąki i liście, powodując, w latach masowego pojawiania się, tzw. gołożery drzew owocowych i dębów (rośliny stają się całkowicie ogołocone z liści)..

By Damian Chwastek ;)

Design by flankerds.com

KÓŁKO i KRZYŻYK




onfocus=complain(this) size=1>
onfocus=complain(this) size=1>
onfocus=complain(this) size=1> onfocus=complain(this) size=1> onfocus=complain(this) size=1>
onfocus=complain(this) size=1> onfocus=complain(this) size=1> onfocus=complain(this) size=1>



Komunikat:


Stopień trudności:






plik(.doc)


Zostaw odpowiedź